Bemærk Denne artikel blev udgivet for over en måned siden

SE VIDEO: Jimmi blev svindlet for 163.000 kroner af et Nigeriabrev

MSN.COM 27. jan 2026  -  1 min læsetid
Tjekdet
Foto: TjekDet

De såkaldte “Nigeriabreve”, der var et velkendt svindelnummer, hvor danskere på stribe helt tilbage i 1980'erne og 1990'erne blev kontaktet, fordi de tilsyneladende havde arvet en stor sum penge efter en afdød rig onkel i Afrika, er tilbage. 

78-årige Jimmi Nilsson er en af de danskere, der gennem længere tid er blevet åndet i nakken af svindlere, som tilbyder ham at overtage en fond med flere millioner kroner. 

Nu står Jimmy frem og fortæller sin historie for at advare andre mod Nigeriabrevene, der kom til at koste ham mange penge. 

Fortællingen begynder sidste år, hvor han første gang fik en besked på Facebook.

Se videoen her og hør hans historie.

Hvis du kan lide TjekDets artikler og vil være sikker på ikke at gå glip af den nyeste, så følg os på Facebook ved at klikke her. Du kan også tilmelde dig TjekDets gratis nyhedsbreve, hvor vi tipper dig om vores seneste faktatjek, advarer om digital svindel og deler seneste nyt om mis- og desinformation – direkte i din mailindbakke. Tilmeld dig nyhedsbrevene her.

Opdateret 27. jan 2026