Bemærk Denne artikel blev udgivet for over en måned siden

Får vi sympati med klimaaktivister, der forsøger at ødelægge kunst?

VIDEO 6. dec 2024  -  1 min læsetid

Null

“Folk kommer enten til at sympatisere mere, eller i det mindste bliver de ikke frastødt,” siger Jens Ozmec om den aktion, han var med til.

Jens Ozmec er demonstrant hos klimabevægelsen Nødbremsen, og han var en af de tre demonstranter, som søndag kastede maling på et maleri på Statens Museum for Kunst.

Men faktisk forholder det sig helt modsat, siger forskeren bag det studie, som Jens Ozmec selv henviser til.

Her kan du læse hele artiklen. Og vil du se flere videoer, så klik her.

Hvis du kan lide TjekDets artikler og vil være sikker på ikke at gå glip af den nyeste, så følg os på Facebook ved at klikke her. Du kan også tilmelde dig TjekDets gratis nyhedsbreve, hvor vi tipper dig om vores seneste faktatjek, advarer om digital svindel og deler seneste nyt om mis- og desinformation – direkte i din mailindbakke. Tilmeld dig nyhedsbrevene her.

Opdateret 3. feb 2026