Influencer siger, at pigen er muslimsk barnebrud
“Det her er børnemishandling og så sygt. Jeg har så ondt af den lille pige.”
Sådan lyder det i kommentarsporet til en video af en pige iført hvid kjole, der får en ring på fingeren af en mand, som efterfølgende giver hende et kys.
Videoen er gået viralt og vækker stor forargelse på sociale medier. Flere opslag om videoen får tusindvis af kommentarer, hvor mange hentyder til, at videoen viser en muslimsk mand, der gifter sig med en mindreårig pige.
Men konteksten, videoen udlægges i, stemmer ikke overens med virkeligheden, viser TjekDets research.
Ved hjælp af OSINT-metoder (open source intelligence) har TjekDet identificeret, hvor brylluppet blev holdt og hvem, der i virkeligheden blev gift.
Selvom det virale klip fra det italienske bryllup deles i forkert kontekst og ikke viser en barnebrud, er børneægteskaber ifølge Unicef fortsat et stort problem på verdensplan. Ifølge Unicef bliver 12 millioner piger under 18 årligt giftet væk.
