Politikere i ophedet debat: Var nazisterne venstreorienterede?

-
Nazisterne var venstreorienterede, skriver Nye Borgerliges Lars Boje Mathiesen i et tweet, der har sat gang i en heftig debat
-
Blandt andet bliver Lars Boje Mathiesen anklaget for historieforvanskning
-
Og ifølge forskere var Adolf Hitlers nazistparti da også klart højreorienteret i sine velmagtsdage
-
Den tidlige nazisme trak dog også på socialistisk tankegods, og partiet havde en venstreorienteret fløj, indtil Hitler i 1934 gjorde den til fortid
“Lad os lige slå fast: Nazisterne var venstreorienterede.”
Sådan skriver folketingsmedlem for Nye Borgerlige Lars Boje Mathiesen den 27. juli i et tweet, der skyder en voldsom debat i gang.
Flere politikere har reageret, og i kommentarsporet kalder folk udlægningen alt fra ‘udbredt misforståelse’ til ‘historieforvanskning’. Andre kommer dog Lars Boje Mathiesen til undsætning og mener, at han har en pointe.
Men det har han overordnet set ikke, lyder det fra samtlige forskere, TjekDet har talt med. Nazisterne er højreorienterede, og Adolf Hitlers nazistparti bekriger åbenlyst venstreorienterede.
Der er dog elementer af socialisme i især partiets tidlige år, og der er sågar en venstreorienteret gren i partiet. Men den får Hitler konsekvent ryddet af vejen.
På Twitter rager forfatter og radiovært David Trads og debattør Stine Bosse uklar med Konservatives Rasmus Jarlov, som i en debat om integration af nordmænd og somaliere indirekte bliver kaldt nazist. Det er i den kontekst, Lars Boje Mathiesen skriver sit tweet, og fordi Nye Borgerlige ifølge ham bliver kaldt for nazister, fortæller han til TjekDet.
Eklatant misforståelse
Nazisme er så ekstrem en ideologi, at den kan være svær at placere på en traditionel, politisk højre-venstre skala. Hvis man alligevel skal tvinge den ind på en skala, hører den ifølge Christian F. Rostbøll til helt ude til højre. Han er professor i politisk teori ved Københavns Universitet.
“Gængse, politiske lærebøger om ideologier placerer alle nazismen sammen med nationalistiske og racistiske partier ude på det yderste højre,” fortæller han.
Det er lektor i historie på Copenhagen Business School Joachim Lund enig i. Han kalder det en “eklatant misforståelse”, at nazisterne skulle være venstreorienterede.
“Nazismen bygger på nogle ultra-konservative idéer, herunder troen på nationen og disciplin for at kunne få unge mænd til at gå i krig,” siger han og fortsætter:
“Det er en ideologi med et racistisk fundament, der handler om at ekskludere upassende elementer fra samfundet, såsom udlændinge og jøder, for at kunne opbygge det, nazisterne kalder et folkefællesskab.”
Socialistiske elementer i de tidlige år
I et nyt tweet fremhæver Lars Boje Mathiesen nazistpartiets 25-punktsprogram fra 1920, fordi det ifølge ham har flere klassisk socialistiske træk. Han nævner eksempler som nationalisering af virksomheder og ekspropriation uden erstatning - altså politik som man normalt forbinder med en stor stat.
Men selvom en stor stat traditionelt kobles til venstreorienterede ideologier, er det ligeledes et kendetegn for højreorienterede, fascistiske styrer som Hitlers med en “stærk mand” i front. Det vurderer Per Mouritsen, der er lektor ved Institut for Statskundskab på Aarhus Universitet, hvor han blandt andet forsker i politisk teori og idéhistorie.
Lektor i historie ved RUC Claus Bundgård Christensen påpeger, at nazismen er en sammensat ideologi. Den rummer mange elementer, heriblandt socialisme, men det gør ikke nazisterne venstreorienterede.
“Hitler forestiller sig ikke et socialistisk eller kommunistisk samfund, men nazisterne låner elementer fra socialismen,” siger han og understreger, at partiprogrammet, som Lars Boje Mathiesen henviser til, egentlig ikke betyder så meget for nazisterne.
Det bliver også tydeligt i den forandring, partiet gennemgår frem mod Anden Verdenskrig, siger Christian F. Rostbøll. Og derfor skal man passe på med at tillægge partiprogrammet i 1920 alt for stor værdi.
“Det er vanskeligt at vurdere, hvor meget vægt man skal tillægge, hvad folk siger, i forhold til hvad de faktisk gør, når man skal definere en ideologi. Det er jo et meget tidligt program, de kommer med. Det er ikke definerende for, hvad nazisterne faktisk gør,” siger han.
Opgør med egen venstrefløj
En af de ting, Hitler og hans ligesindede gør, er at udrydde den venstreorienterede gren af nazistpartiet. For sådan en er der faktisk i flere år, påpeger både Claus Bundgård Christensen og Joachim Lund.
Den bliver ført an af de to brødre Otto og Gregor Strasser, hvor især sidstnævnte forsøger at appellere til arbejderklassen gennem paroler om nazistisk revolution og antikapitalisme. Men det strider imod Hitlers politiske mål, og Gregor Strasser bliver derfor likvideret af sine egne i 1934.
Artiklen fortsætter under billedet

“Hitler kommer til magten ved hjælp af industrien, storborgerskabet, militæret, godsejerne - alle dem der sidder med privilegierne, og som er med til at bevare et kapitalistisk samfund. Og Hitler har ikke råd til at miste deres støtte, så derfor gør han op med hele den fløj i 1934,” siger Joachim Lund.
Ifølge Claus Bundgård Christensen er der rigeligt med andre eksempler på, at nazisterne bekæmper venstreorienterede i forskellige afskygninger.
“Hitler har et udbredt ønske om at gøre op med venstrefløjen. Han knuser fagforeningerne, socialdemokratiet, kommunisterne og den tyske venstrefløj. Alene derfor er det forkert at sige, at nazisterne var venstreorienterede,” siger han.
Lars Boje Mathiesen står fast
Over for TjekDet fremhæver Lars Boje Mathiesen - som han også tidligere har gjort på Twitter - nazistpartiets 25-punktsprogram fra 1920, hvor han ligesom forskerne kan pege på flere socialistiske træk.
Men der stopper enigheden også.
For mens forskerne mener, at nazismens tidlige år ikke er så definerende som årene op til Anden Verdenskrig, mener Lars Boje Mathiesen, at partiprogrammet er et klart bevis på, at nazismen grundlæggende er socialistisk.
Artiklen fortsætter under billedet

"Mit tweet går på, hvilke grundtanker der har dannet nazismen, og det er socialistiske grundtanker. Det vil jeg stå fast på til hver en tid," siger han og fortsætter:
“Så er det korrekt, at Hitler senere hen ændrer det til at indeholde noget andet, blandt andet indgår han samarbejde med nogle virksomheder, og han putter andre lag på som jødehad og alt muligt andet."
Lars Boje Mathiesen mener heller ikke, at nazisternes bekæmpelse af venstreorienterede står som noget stærkt bevis på, at nazisterne var højreorienterede - tværtimod faktisk.
"De slår jo rigtig hårdt ned på kommunismen, og det er der jo en grund til. De ser dem som konkurrenter i forhold til at få stemmer fra de samme vælgere,” siger han.