Falsk influencer-firma snyder almindelige brugere på TikTok

-
Et management-”firma” for influencere tilbyder at hjælpe brugere på TikTok med at skaffe samarbejder med store virksomheder og tjene nemme penge.
-
Det kræver kun en engangsbetaling på 150 kroner at blive en del af fællesskabet og få adgang til fordelene.
-
Men firmaet er falsk og ude på at snyde dig, og de har ikke samarbejder med de store virksomheder, de hævder, viser TjekDets research.
“Hej! Vi leder efter influencers til vores kampagner. Kontakt os privat for mere information.”
Er du en aktiv TikTok-scroller, er du med stor sandsynlighed stødt på denne besked på platformen. Den har nemlig i lang tid floreret i danske, norske og svenske TikTok-profilers kommentarspor.
Profilen, der har lagt kommentaren under et hav af videoer, hedder Bloom Management Nordic. Det er angiveligt et firma, der ønsker at tage TikTok-creators i hånden - også de helt nye uden mange følgere - og give adgang til samarbejder med store virksomheder som Matas, Viaplay og HelloFresh. Alt, det kræver, er en engangsbetaling på 150 kroner.
Selvom det kan lyde som et slagtilbud, er der grund til at være på vagt. Der er nemlig tale om en virksomhed, som tilsyneladende slet ikke har intentioner om at hjælpe, og partnerne, som Bloom Management Nordic påstår at samarbejde med, afviser at have noget med dem at gøre.
På TikTok fremgår det ikke, hvem der står bag Bloom Management Nordic. TjekDet har imidlertid identificeret, hvem det er.
“De er overalt”
Bloom Management Nordic har på TikTok påkaldt sig særlig opmærksomhed, blandt andet på grund af de kommentarer, profilen laver, og som mange brugere er stødt på. Men hvad det egentlig går ud på, er der blandt brugerne på platformen usikkerhed om.
“Jeg ser deres kommentarer på ALLE videoer som findes,” lyder det fra en bruger i kommentarfeltet til en video, der påtaler, at hun er træt af at se kommentarerne alle vegne.
“De er overalt,” skriver en anden bruger.
En insisterende svindler
TjekDets journalist har kontaktet Bloom Management Nordic under dække af at være almindelig TikTok-bruger for at finde ud af, hvad firmaet tilbyder. Profilen, vi kontakter dem fra, er en lille profil med 30 følgere og 0 videoer - næppe en profil, virksomheder vil få meget ud af at samarbejde med.
Vi skriver for at spørge, om vi kan få mere information om deres koncept. Efter kun et minut er der svar.
“Vi er glade for at byde dig velkommen til Bloom Management! Vores nuværende samarbejder omfatter HelloFresh, Nakd, Matas, og vi er tæt på at afslutte et spændende samarbejde med Viaplay Danmark,” lyder det fra Bloom Management Nordic.
De fortæller videre om, at man gennem dem får ugentlige samarbejdsmuligheder, skræddersyet til den individuelle person. Man får også adgang til en gruppechat med deres “mangfoldige influencer-team”. Alt sammen for en engangsbetaling på kun 150 kroner.
Bloom Management Nordic forsøger at få os til at slå hurtigt til: der er nemlig kun én plads tilbage. Men vi er velkomne, hvis vi vil være med, skriver de.
Vi spørger, om vi godt kan være med, selvom vi har en meget lille følgerskare.
“Kan godt se, at du ikke mange følgere har, men du tjener stadig 500,- per samarbejde,” svarer de hurtigt tilbage.
Og hvordan fungerer betalingen så?
Man skal sende de 150 kroner til en Revolut-konto, fortæller de. Derefter vil de bede om vores e-mailadresse, og herfra vil mulighederne for samarbejder begynde. Vi kan endda give dem en liste over, hvilke typer samarbejder vi ønsker - eksempelvis tøj eller bolig.
Vi skriver, at vi vil undersøge det nærmere og vende tilbage dagen efter. Men Bloom Management Nordic er ivrige og ønsker at få os med på vækstrejsen med det samme.
“Som skrevet har vi en plads tilbage,” skriver de.
“Så kan ikke love at pladsen er ledig i morgen, men du er velkommen til at kigge på det nu. Så kan vi komme igang med det samme!”
Vi svarer ikke med det samme, og efter få sekunder tikker en ny besked ind.
“Send din mail, så sender jeg samarbejder med det samme,” bliver de ved.
“Skal vi komme i gang?”
“Skal vi komme i gang? Eller springer du fra?”
De vil tilsyneladende have et svar med det samme og godtager ikke vores ønske om at vende tilbage i morgen.
Vi forklarer igen, at vi gerne vil kigge på det i morgen.
“Pladsen er væk. Men vi åbner op for medlemmer igen til sommeren 2026,” er meldingen nu.
Men hov - pludselig er pladsen tilsyneladende tilgængelig igen.
“Betalingen tager kun to sekunder at lave, så kan vi komme igang,” skriver de igen.
“Send din mail, så sender jeg samarbejder med det samme.”
Kun 30 minutter efter at vi skabte den første kontakt, afskriver Bloom Management Nordic os - sandsynligvis fordi, vi ikke er hoppet med og har sendt pengene endnu.
“Det var ikke helt noget for dig, fjerner dig under vores beskeder,” er meldingen fra dem.
To dage efter kontakter vi igen Bloom Management Nordic for at stille nogle flere spørgsmål. Stadig fra samme profil og under dække af, at vi er interesserede i at være med. Vi spørger, om de har en hjemmeside, vi kan tjekke dem ud på, eller en mail, vi kan kontakte.
“Vi er kun på TikTok! Vi har ikke brug for alt muligt andet,” skriver de.
Og vi er tilbage i varmen, for de giver TjekDets journalist et tilbud igen.
“Men vi har stadig en plads ledig, hvis du vil være med?”
Vi spørger ind til deres samarbejde med Matas, og Bloom Management Nordic understreger, at den er god nok, og de har et samarbejde kørende med den store detailkæde.
Ikke-eksisterende samarbejder
TjekDet har kontaktet de virksomheder, profilen hævder at have samarbejder med.
Meldingen fra både Matas, Viaplay og HelloFresh er klar: samarbejdet eksisterer ikke.
“Vi kender udmærket til Bloom Management Nordic, og det er ikke nogen, vi samarbejder med,” lyder det fra Matas, som tager afstand fra firmaet.
Samme melding lyder fra Viaplay.
“Det er ikke noget, vi kender til herinde på Viaplay,” understreger Viaplay Group.
HelloFresh oplyser ligeledes, at de ikke har og ikke har haft et samarbejde med Bloom Management Nordic.
“Det er ærgerligt at blive sat i forbindelse med denne type svindel, der påvirker både vores kunder og os. Vi er i skrivende stund ved at lave en politianmeldelse på sagen," skriver HelloFresh til TjekDet.
Bloom Management Nordic har altså ikke de samarbejder, de hævder at have, og som de lokker folk med at kunne give adgang til. Det hele ligner et svindelnummer. Den samme vurdering har flere TikTok-brugere, som har været i kontakt med firmaet.
Det er blandt andet en dansk pige, som i sin TikTok-video advarer mod Bloom Management Nordic:
“Jeg er desværre blevet svindlet af dem. De tilbyder samarbejder og sådan noget, hvilket de selvfølgelig ikke giver. Så pas på jer selv derude - I skal nødig gøre det samme som mig,” siger hun.
I beskrivelsen til sin video skriver hun, at hun sendte penge til Bloom Management Nordic, hvorefter de stoppede med at svare hende.
En svensk influencer advarer også mod svindlen i en video, ligesom en anden svensker beretter om at være blevet snydt.
Svindleren bag det falske firma
Ifølge Matas har de flere gange forsøgt at identificere, hvem der står bag firmaet, for at stoppe misbruget af deres navn, men uden held.
Det er imidlertid lykkedes TjekDet ved hjælp af den Revolut-konto, som Bloom Management Nordic angiver, at man skal sende penge til. Det viser sig at være en 25-årig mand fra Sydsjælland, der står bag. Vi har valgt ikke at bringe hans navn.
TjekDets research viser, at manden før har haft et lignende influencer management-firma med et andet navn.
Vi kontakter den 25-årige mand og giver ham mulighed for at svare på kritikpunkterne.
Få minutter efter TjekDets henvendelse bliver Bloom Management Nordic-kontoen, som ellers har været aktiv i over et år og opnået over 2.000 følgere, slettet. Manden bag er ikke vendt tilbage med svar på TjekDets spørgsmål eller vores tilbud om at medvirke i et interview.
Bloom Management Nordics sekundære profil, BloomSecondNordic, som henviser til den nu ikke-eksisterende primære profil, er dog stadig at finde på platformen.
TjekDet dækker løbende aktuelle eksempler på digital svindel. Du kan finde flere artikler om emnet her.
Hvis du kan lide TjekDets artikler og vil være sikker på ikke at gå glip af den nyeste, så følg os på Facebook ved at klikke her. Du kan også tilmelde dig TjekDet's gratis nyhedsbrev, hvor vi tipper dig om vores seneste faktatjek - direkte i din mailindbakke. Tilmeld dig nyhedsbrevet her.