Manipulerede videoer fra Iran spreder sig på nettet
-
AI-genererede videoer, der angiveligt viser protester i Iran, florerer i øjeblikket på nettet.
-
Ifølge forskere sker det, fordi de hyperrealistiske deepfakes udfylder det nyhedstomrum, som er opstået efter Irans nedlukning af internettet.
Det amerikanske faktatjekmedie NewsGuard har undersøgt syv AI-skabte videoer, som foregiver at vise protesterne i Iran. Videoerne er produceret af både regimekritiske og regeringsvenlige aktører og har tilsammen fået omkring 3,5 millioner visninger på tværs af platforme.
Blandt dem er en video delt på Elon Musks platform X, hvor kvindelige demonstranter tilsyneladende smadrer et køretøj tilhørende Basij-militsen, som er den paramilitære styrke, der er sat ind for at slå protesterne ned. Et opslag med klippet, delt af brugere, som NewsGuard betegner som modstandere af regimet, er blevet set næsten 720.000 gange.
Trump på gadeskilte
Regimekritiske brugere på X og TikTok – herunder i USA – har også delt AI-videoer, der viser iranske demonstranter, som symbolsk omdøber gader efter USA’s præsident, Donald Trump. I én video ses en demonstrant ændre et gadeskilt til “Trump St”, mens andre jubler. En tekst oven på videoen lyder: “Iranske demonstranter omdøber gaderne efter Trump.”
Trump har i de seneste dage gentagne gange talt om at støtte det iranske folk efter myndighedernes hårde fremfærd mod protesterne, som ifølge menneskerettighedsorganisationer har kostet mindst 3.428 mennesker livet.
Onsdag sagde Trump, at han havde fået at vide, at drabene på demonstranter var stoppet, men tilføjede, at han ville “holde øje med situationen”, når det gjaldt mulige militære skridt.
Flere billeder og videoer, som påstås at stamme fra demonstrationer i Iran, er i virkeligheden skabt af AI. Her er det kvinder, der smadrer politibiler og demonstranter, som omdøber gadenavne efter Donald Trump. Foto: Skærmbilleder af Newsguard.
Også regeringen manipulerer
Også regeringsvenlige brugere har delt AI-videoer, som angiveligt viser massive moddemonstrationer til støtte for styret rundt om i Iran.
Ifølge eksperter understreger fænomenet, hvordan såkaldt “hallucineret” visuelt indhold i stigende grad dominerer sociale medier under store nyhedsbegivenheder – ofte på bekostning af ægte billeder og videoer.
I dette tilfælde forsøger AI-skabere at udfylde det tomrum, der er opstået, efter at det iranske regime har lukket for internettet for at dæmpe protesterne.
"Der er masser af nyheder, men ingen måde at få dem ud af landet på grund af internetnedlukningen", siger Ines Chomnalez, der er analytiker på NewsGuard.
"Udenlandske brugere på sociale medier tager derfor AI-videogeneratorer i brug for at fremme deres egne fortællinger om kaosset."
De fabrikerede videoer er det seneste eksempel på, hvordan AI-værktøjer bruges til at fordreje hurtigt udviklende nyhedshistorier. AI-skabte forfalskninger, ofte forstærket af politiske aktører, har tidligere været med til at skabe alternative virkeligheder omkring blandt andet påståede begivenheder i USA og Latinamerika.
AFP’s faktatjekkere har ligeledes afsløret flere videoer og billeder, som har skabt misvisende fortællinger om protesterne i Iran – de største siden Den Islamiske Republik blev grundlagt i 1979.
Én video, der angiveligt viste demonstrationer i Iran, var i virkeligheden optaget i Grækenland i november 2025, mens en anden, som skulle forestille en demonstrant, der river det iranske flag ned, stammede fra Nepal under protesterne sidste år, der væltede landets regering.
Denne artikel er skrevet af det franske nyhedsbureau AFP. TjekDet har ikke medvirket i tilblivelsen. Få mere information her afp.com.
Hvis du kan lide TjekDets artikler og vil være sikker på ikke at gå glip af den nyeste, så følg os på Facebook ved at klikke her. Du kan også tilmelde dig TjekDets gratis nyhedsbreve, hvor vi tipper dig om vores seneste faktatjek, advarer om digital svindel og deler seneste nyt om mis- og desinformation – direkte i din mailindbakke. Tilmeld dig nyhedsbrevene her.

