Ingen drab i Washington, D.C. i et halvt år, siger Trump. Måneden inden var der fem
-
Den amerikanske hovedstad Washington, D.C. er fri for kriminalitet og har ikke haft et drab i syv måneder.
-
Det sagde præsident Donald Trump på et pressemøde lørdag, der egentlig skulle handle om USA’s angreb på Venezuela.
-
Kriminaliteten i byen i 2025 er rigtignok faldet sammenlignet med 2024, men det betyder ikke, at kriminaliteten er udryddet.
-
Byen er stadig en af de fire byer i USA med den højeste mordrate.
“Der er ingen kriminalitet i Washington, D.C. Vi har ikke haft et drab i lang tid, i seks-syv måneder. Vi plejede at have et-to drab om ugen.”
Sådan faldt ordene fra USA’s præsident, Donald Trump, da han lørdag holdt pressemøde, efter at USA angreb Venezuela og pågreb landets præsident Nicolás Maduro og hans hustru Cilia Flores.
Begge er efterfølgende blevet fremstillet for en føderal domstol på Manhattan. De er blandt andet sigtet for sammensværgelse om narkoterrorisme, men de har erklæret sig uskyldige i alle anklagepunkterne.
På pressemødet takkede Donald Trump flere gange sine militære styrker. Han benyttede også lejligheden til at rose Nationalgarden, som ifølge præsidenten er skyld i, at Washington, D.C. nu ikke længere er “en af verdens mest usikre byer”.
TjekDet er dykket ned i kriminalitetsstatistikkerne for at undersøge, om den amerikanske præsidents udsagn, der blev blæst ud til hele verden på pressemødet, holder.
Mindre kriminalitet
Siden august 2025 har der som en del af en kriminalitetsbekæmpende mission været hundredvis af soldater fra Nationalgarden til stede i USA’s hovedstad, Washington, D.C. Tilstedeværelsen betyder også, at det lokale politi er blevet føderalt overtaget.
Og ifølge Donald Trump har den føderale overtagelse altså løst problemerne med kriminalitet i byen.
TjekDet har spurgt politiet i Washington, D.C., om de kan genkende Donald Trumps påstande, men de henviser blot til kriminalitetsstatistikker på deres hjemmeside. Så dem dykker vi ned i.
Her kan vi se, at kriminaliteten er faldende, men at derstadig et stykke til, at der slet ingen kriminalitet forekommer i Washington, D.C., som Donald Trump påstår. Det er i øvrigt en påstand, som han før har fremført.
Sammenligner vi 2025 med 2024, er antallet af drab i byen faldet. I 2024 blev 187 personer dræbt, i 2025 var det faldet til 127. Det er et fald på 32 procent.
Ser vi på al kriminalitet, var der i 2025 i alt 24.134 kriminalsager.
I 2024 var der i alt 29.239 sager. Så selvom den samlede kriminalitet er faldet med 17 procent, er der et stykke til at have decideret udryddet kriminalitet i USA’s hovedstad, som Donald Trump sagde på pressemødet.
Påstanden om, at der ikke har været et drab i Washington, D.C. i seks-syv måneder, er heller ikke rigtig.
For kigger vi bare en måned tilbage til den 6. december 2025, kan vi se, at der har været fem drab. Et af drabene er endda sket inden for samme uge som Donald Trumps pressemøde.
På pressemødet sagde Donald Trump ydermere, at kriminaliteten i byen Memphis er faldet med 77 procent efter Nationalgardens ankomst. Det er en overdrivelse. Den er retteligt faldet med 41 procent sammenlignet 2023, skriver politiet i Memphis på deres hjemmeside.
80 byer med højere mordrate
Donald Trump siger også på pressemødet, at Washington, D.C. var en af de mest usikre byer i verden, før Nationalgarden blev sat ind.
Der findes et hav af både troværdige og mindre utroværdige statistikker, der opgør den slags - ofte anvendes mordraten som indikator for, hvor sikker en by er. Mordraten er antallet af drab per 100.000 indbyggere.
Den anerkendte brasilianske tænketank Igarapé Institute overvåger blandt andet mordrater rundt omkring i verden, og de har udviklet en database, hvor man kan søge efter en bys mordrate. Søger man på Washington, D.C. kan man læse, at mordraten var 26,4 i 2024.
Washington, D.C.’s mordrate ligger i den høje ende, men 80 byer verden over har ifølge databasen en højere mordrate. Listen toppes af byerne Manta i Ecuador, Nelson Mandela Bay i Sydafrika og Duran i Ecuador. Den sidste med en drabsrate på 145,98, hvilket er mere end fem gange højere end Washington, D.C.
Ifølge en analyse fra det amerikanske universitet Rochester Institute of Technology har Washington D.C. den fjerde højeste mordrate i USA. Byerne Detroit, New Orleans og St. Louis har alle en højere mordrate.
TjekDet har forgæves forsøgt at få en kommentar fra Det Hvide Hus.
Hvis du kan lide TjekDets artikler og vil være sikker på ikke at gå glip af den nyeste, så følg os på Facebook ved at klikke her. Du kan også tilmelde dig TjekDets gratis nyhedsbreve, hvor vi tipper dig om vores seneste faktatjek, advarer om digital svindel og deler seneste nyt om mis- og desinformation – direkte i din mailindbakke. Tilmeld dig nyhedsbrevene her.
