Klassisk svindelnummer gemmer sig bag historie om kufferter fuld af millioner

-
En handelsplatform skabt på kunstig intelligens og ejet af kendte investorer kan gøre dig rig, uden du behøver at gøre noget.
-
Det kan man læse i en Berlingske-artikel, der ved første øjekast handler om to piger, der er blevet tilbageholdt i lufthavnen mere flere millioner i kufferterne.
-
Men der er tale om et klassisk svindelnummer, og fup-artiklen har intet med Berlingske at gøre.
En kontrol. To passagerer. En hemmelighed på 1.860.000 kroner.
Sådan lyder den fængende tekst i et opslag på Facebook, der leder videre til en Berlingske-artikel om to piger, der er blevet tilbageholdt i Københavns Lufthavn med mere end ti millioner kroner i deres kufferter.
I artiklen kan man læse, at de under den efterfølgende afhøring havde fortalt politiet, at pengebeløbet var hævet på platformen Infinity AI, der angiveligt er en service, som specialiserer sig i såkaldt automatiseret cryptocurrency trading. Og pengene er sådan set optjent på lovlig vis, udtaler politiet i en pressemeddelelse. Men det er strafbart ikke at betale skat af fortjenesten.
Tidligt i artiklen inddrages den landskendte investor Jesper Buch. Ikke fordi han var en del af episoden i lufthavnen, men fordi han angiveligt har udtalt, at Infinity AI kan “gøre hvem som helst til en millionær indenfor 3-4 måneder.”
Pudsigt nok står Jesper Buch bag Infinity AI, fremgår det af artiklen. Det samme gør Bestseller-ejeren Anders Holch Povlsen og to andre kendte investorer kendt fra Løvens Hule, nemlig Jacob Risgaard og Christian Arnstedt. Danske Bank har tilsyneladende også været med til at skabe Infinity AI.
I artiklen, som nu viser sig i virkeligheden kun at handle om Infinity AI, kalder Jesper Buch platformen for ”en unik chance for at opbygge en mindre formue hurtigt” og opfordrer folk til at teste deres nye platform, før bankerne forsøger at lukke den ned.
Banker rundt om i verden er nemlig ikke glade for platform, fremgår det af artiklen. De forsøger at lukke den ned. Derfor skal man skynde sig at lave en indbetaling på omkring 2.000 kroner - eller mere - hvorefter den automatiserede trading-algoritme går i gang. I artiklen er der indsat en guide og et link til at lave indbetalingen.
Men som det er set i flere andre lignende historier, er det hele ét stort svindelnummer.
Ligner kendt medie
Det er ikke en ægte Berlingske-artikel, og Jesper Buch og de andre står ikke bag en AI-handelsplatform ved navn Infinity AI. Selvom alt ved artiklen ligner en klassisk Berlingske-artikel, og hjemmesiden ligner Berlingskes hjemmeside, så afviger den på ét afgørende punkt: hjemmesideadressen er helt anderledes end Berlingskes.
Deres hjemmesideadresse er berlingske.dk. I denne fup-artikel er adressen digital-dynamo360.com - efterfulgt af en lang kode af bogstaver, tal og symboler. Og det gør sig typisk gældende ved de mange andre fup-artikler, som florerer, og som TjekDet har afdækket.
"En kontrol. To passagerer. En hemmelighed på 1.860.000 kroner", lyder det i opslag på Facebook. Trykker man på linket, ledes man videre til, hvad der ligner en artikel fra Berlingske. Foto: Skærmbillede.
Blandt andet tilbage i marts i år, hvor en lignende falsk Berlingske-artikel kunne fortælle om synkende yacht med 11 millioner kroner ombord, og hvordan det hang sammen med AI-handelsplatformen Infinity AI.
I den artikel bekræftede Jakob Andreas Dinesen, chefjurist hos Berlingske Media, at Berlingske ikke står bag de to historier, der omtales i TjekDets artikel.
Berlingske er bekendt med problemet med fup-artikler, som de har oplevet flere gange tidligere, og som de forsøger at bekæmpe efter bedste evne.
“Vi har et samarbejde med Rettighedsalliancen, der forvalter rettigheder for alle mulige rettighedshavere i Danmark og prøver at opretholde vores ophavsret. Det er nogle gange svært i forhold til at lave politianmeldelser, for du skal vide, hvem der svindler,” udtalte han tilbage i marts til TjekDet.
Klassisk svindel
Infinity AI er på mange måder et klassisk svindelnummer, som TjekDet har set og beskrevet flere gange tidligere. I de nuværende udgaver - som denne falske Berlingske-artikel er et eksempel på - bruger svindlerne både troværdige medier og kendte personligheder til at skabe troværdighed, så danskerne bliver mere tilbøjelige til at investere i den tro, at investeringsplatformen er ægte.
Artiklen om et millionbeløb, der bliver fundet af myndighederne, og en mulighed for at tjene hurtige penge følger da også den typiske “opskrift”, hvor der gradvist opbygges en fortælling, der udmunder i præsentationen og anbefalingen af en investeringsplatform - i dette tilfælde Infinity AI.
På det seneste er der dukket flere varianter op, hvor AI - kunstig intelligens - er fællesnævneren. Svindlerne forsøger at overbevise deres ofre om, at lige netop Infinity AI eller lignende platforme benytter en særlig teknologi, der er alle andre investeringsplatforme overlegen. Samtidig gør den påståede teknologi al arbejdet, så investoren mere eller mindre kan læne sig tilbage og se pengene rulle ind
Artiklen med den falske historie ligner umiddelbart til forveksling en ægte artikel fra Berlingske. Men URL'en afslører, at den slet ikke er bragt af Berlingske. Foto: Skærmbillede.
TjekDet har tidligere oprettet en konto hos Infinity AI for at undersøge, hvordan svindlen foregår. Her fik vi adgang til en investeringsplatform på en anden hjemmeside, men her fremgår navnet Infinity AI ikke. Klikker man rundt på hjemmesiden, bliver det tydeligt, at det handler om investering i valuta og kryptovaluta.
Kort efter oprettelsen blev vi kontaktet via investeringsplatformens chat-funktion. Svindlerne kunne ikke kontakte os på telefon, da vi havde opgivet et ugyldigt telefonnummer.
Vi spurgte vedkommende i chatten om, hvordan investeringsplatformen fungerer, hvorfor falske artikler leder dertil, og hvem der står bag. Da vi gav os til kende, stoppede korrespondancen.
Da TjekDets journalist opretter sig på hjemmesiden med falske oplysninger, går der ikke længe, før han bliver kontaktet via hjemmesidens indbyggede chat-funktion. Personen i den anden ende skriver, at vedkommende vil ringe til os, og at de ringer fra Danmark, men hævder samtidig, at de ikke vil kommunikere på dansk af hensyn til GDPR-regler (Foto: Skærmbillede).
Kendte investorer er brugt før
Det er ikke første gang, at Jesper Buch bliver brugt i et svindelnummer, der handler om investering.
Sidste år fortalte Jesper Buch til TjekDet, at disse svindelnumre er kommet i bølger siden 2018. “Jeg bruger enormt meget tid på at skrive til folk, at det er svindel, som jeg intet har med at gøre. Det er super belastende, men jeg kan fornemme, hvornår svindlerne virkelig lægger tryk på, for så begynder folk at rette henvendelser til mig,” udtalte han i maj 2024 til TjekDet.
Også Jacob Risgaard og Anders Holch Povlsen er flere gange blevet udnyttet i svindelartikler om handelsplatforme.
Hvis du kan lide TjekDets artikler og vil være sikker på ikke at gå glip af den nyeste, så følg os på Facebook ved at klikke her. Du kan også tilmelde dig TjekDets gratis nyhedsbreve, hvor vi tipper dig om vores seneste faktatjek, advarer om digital svindel og deler seneste nyt om mis- og desinformation - direkte i din mailindbakke. Tilmeld dig nyhedsbrevet her.